Dlaczego zróżnicowana dieta jest niezbędna dla gadów.
Świerszcze, drewnojady, karaczany ...
Być może widziałeś w Internecie porady, które mówią, że najlepiej jest zapewnić swojemu gadowi zróżnicowaną dietę. Może ci się to wydawać dziwne, zwłaszcza jeśli miałeś wcześniej inne zwierzęta. W końcu psy, koty i ryby mogą codziennie jeść to samo jedzenie i dopóki używasz renomowanej marki, wydają się być w porządku, więc dlaczego to nie działa na gady?
W końcu używanie różnych produktów spożywczych jest, szczerze mówiąc, niewygodne. Zamiast trzymać pod ręką dużą torbę krokietów, musisz zaplanować rotację, a następnie znaleźć sposoby na pozyskiwanie wszystkich tych różnych pokarmów. Poza tym żywność zwykle musi być świeża, a gady zwykle nie jedzą zbyt dużo, więc zepsucie też jest problemem.
Poprostu oferowanie tego samego jedzenia gadowi przez cały czas nie jest dobrym pomysłem.
Różnorodność zapobiega wybrzydzaniu i kapryśności gada
Gady, które od najmłodszych lat jedzą to samo, rzadziej akceptują nowe pokarmy niż te, które znają tę odmianę. To dlatego, że nauczono ich bardzo ograniczonej definicji tego, czym jest „jedzenie”. Na przykład agama brodata (można podziwiać w naszym sklepie), który od lat żywi się superrobaczkami i kapustą warzywną, zwykle odmawia pożywnych alternatyw, takich jak karaczany, larwy muchy, drewnojady, rukola, mniszka lekarskiego itp. W takich przypadkach gadowi często trzeba odmawiać ich „ulubione” pokarmy przez kilka tygodni, dopóki nie poddadzą się i zaczną rozważać możliwość innych opcji jedzenia.
Różnorodność zapewnia wzbogacenie sensoryczne
Co należy rozumieć przez „wzbogacanie zmysłów”? Wzbogacanie, tak jak odnosi się do trzymania zwierząt w niewoli, jest zasadniczo praktyką zachęcania zwierzęcia do wykonywania naturalnych zachowań i angażowania się w otoczenie za pomocą odpowiednich narzędzi. Mogą to być pnące gałęzie, karmniki, zabawki, a w tym przypadku zróżnicowana dieta.
Regularne oferowanie swoim gadom różnych pokarmów tworzy nowe zapachy i/lub smaki, których mogą doświadczyć. To sprawia, że posiłki są dla nich bardziej angażujące (tj. ekscytujące) i mogą zachęcać do lepszej reakcji na karmienie. Zmiana oferowanej żywności jest znaną metodą wyrwania gadów z „strajku żywieniowego”. Na przykład agamy błotne są szczególnie znane z pragnienia różnorodności i mogą przestać jeść, jeśli czują, że ich menu jest zbyt przewidywalne.
Różnorodność tworzy bardziej zrównoważone odżywianie
Nie ma czegoś takiego jak „doskonałe jedzenie”. Bez względu na to, jak „dobre” lub „podstawowe” ma być jedno pożywienie, czy jest to pewien rodzaj gryzonia, owada-żywiciela, czy liściasta zieleń, nie jest ona idealnie zbilansowana. Każda dana żywność zawsze będzie miała niedobór jakiegoś składnika odżywczego, więc gdy gad jest karmiony wyłącznie jednym rodzajem pokarmu, niedobór składników odżywczych staje się bardziej prawdopodobny. Oczywiście suplementy witaminowe i mineralne mogą pomóc wypełnić tę lukę, ale nie są idealnym rozwiązaniem, ponieważ składniki odżywcze są łatwiej wchłaniane, gdy są naturalnie obecne w pożywieniu, niż są do niego dodawane.
Na przykład zwierzęta roślinożerne są szczególnie uzależnione od zróżnicowanej diety, ponieważ wszystkie składniki odżywcze muszą czerpać z roślin. Wśród doświadczonych właścicieli żółwi powszechną mądrością jest dostarczanie jak największej ilości różnych roślin do diety zwierzęcia, aby zapewnić odpowiednie odżywianie. Może to być ogólna zasada w przypadku żółwi, ale może dotyczyć również innych rodzajów gadów. Węże są bardziej odporne na niedobory żywieniowe, ponieważ ich pożywieniem jest cała zdobycz, która jest stosunkowo wszechstronnym źródłem pożywienia. Ale różne rodzaje zdobyczy mają różne składy odżywcze, więc rotacja między używaną karmówką może nadal stanowić zabezpieczenie przed łagodnymi niedoborami.
Wniosek
Gady domowe są zasadniczo dzikimi zwierzętami i mają zasadniczo takie same potrzeby. Nie są jak psy i koty hodowane w niewoli od tysięcy lat. Z tego powodu gady ewoluowały, aby jak najlepiej wykorzystać zasoby dostępne im na wolności. Oznacza to jedzenie wszystkiego, co jest dostępne. Spójrz na wszelkie opublikowane badania na temat dzikich gadów i tego, co jedzą, a są szanse, że zobaczysz ogromną różnorodność zgłoszonych źródeł pożywienia (z wyjątkiem niektórych specjalistów żywieniowych, takich jak węże ślimakożerne).
Innymi słowy, ewolucja faworyzuje gady, które nie są wybredne i jedzą wszystko, co jest dostępne, zamiast trzymać się swoich ulubionych. Te gady otrzymują więcej pożywienia i szerszą gamę składników odżywczych, więc ewoluowały, aby radzić sobie z różnorodną żywnością, a w wielu przypadkach również preferować zróżnicowaną dietę. Kiedy podejmujesz wysiłek, aby zapewnić swojemu pupilowi zróżnicowaną dietę, poprawiasz jego jakość życia.
Więc bądź kreatywny!
Comments