top of page

Czarna lista psich przysmaków

Psy coraz częściej goszczą w wielu domach. Decydując się na towarzystwo czworonoga, należy odpowiednio o niego zadbać oraz schlebiać mu odpowiednim pokarmem. Warto zatem wiedzieć jak odżywiać swojego pupila, aby był on w pełni zdrowy i szczęśliwy.

Większość właścicieli traktuje domowe psy jak pełnoprawnych członków rodziny i stara się dostarczyć im wszystko to, co jest dla nich najlepsze. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy to, co serwujemy psu, jest dla niego w pełni bezpieczne i zdrowe. Nasi czworonożni przyjaciele zazwyczaj towarzyszą nam podczas spożywania posiłków i ich proszące, błagalne spojrzenie sprawią, że często dzielimy się z nimi tym, co sami akurat jemy. Nie zawsze dla czworonoga jest najlepsze to, co dla jego pana. Psie jedzenie znacząco różni się od ludzkiego, a pokarmy bezpieczne dla ludzi, dla zwierzęcia może okazać się śmiertelną trucizną. Ze względu uboższą florę bakteryjną przewodu pokarmowego, pies nie jest w stanie strawić tak urozmaiconego pokarmu, jak człowiek. Zatem czego nie powinien jeść nasz czworonogi przyjaciel naszego domu?

GOTOWANE I DROBNE KOŚCI

Surowe kości są świetnym naturalnym przysmakiem i zajęciem na wiele godzin. Po ugotowaniu stają się jednak twarde i kruszą się na ostro zakończone kawałki. Podanie gotowanych kości może doprowadzić do pokaleczenia pyska i dziąseł, ale również do perforacji układu pokarmowego. Podobne ryzyko niesie ze sobą podanie psu kości drobiowych (gotowanych lub surowych). Większa ilość gotowanych kości może też wywołać zaparcia.

Jeśli chcemy sprawić psu przyjemność gryzienia, podarujmy mu surową ( koniecznie świeżą)

kość wołową lub wieprzową, najlepiej z dużą ilością chrząstek i ścięgien. Mniejszym psiakom na pewno przypadną do gustu kurze łapki lub szyjki (ich kostki są małe i nie kruszą się na ostre kawałki). Jeśli nie macie  pewności co do świeżości mięsa kupowanego w sklepie, możecie poszukać w sklepie zoologicznym suszonych naturalnych gryzaków. Bardzo zdrowe i świetne do gryzienia są zwłaszcza żwacze.

CEBULA

Częste spożywanie cebuli, ale również czosnku może doprowadzić do zmniejszenia ilości czerwonych krwinek we krwi naszego psa i w rezultacie do anemii Produkty te stanowią mniejsze zagrożenie po

obróbce termicznej (np. po ugotowaniu), ale dla pewności powinniśmy ich unikać.

WINOGRONA

Winogrona (rodzynki) stanowią dla naszych pupili ogromne zagrożenie. Ich spożycie może doprowadzić u psów do ostrej niewydolności nerek i zatrucia pokarmowego.

         

Czekolada

Psy uwielbiają czekoladę. Jest słodka i tłusta. Zawiera jednak teobrominę. Składnik ten jest zupełnie nieszkodliwy dla ludzi, u psów może wywołać silne zatrucie, a spożycie większej ilości może doprowadzić nawet do śmierci.  Pamiętajmy o tym aby zabezpieczyć swoje łakocie przed naszymi głodomorkami. 

źródło: "Przysmaki na psie smaki" , www.petpare.pl

cebule
winogrona
Świeżo wykonane trufle
bottom of page